Film kampanii „Stop Suszy!”. Wizja przyszłości, a w tle zniszczona zapora w Dębem

debe-stop-suszy

Zapora w Dębem posłużyła jako tło w filmie kampanii społecznej „Stop Suszy”. To akcja mająca na celu uświadomienie, jak ważne jest oszczędzanie wody i jakie działania powinniśmy podjąć, a czego unikać, by nie dopuścić w przyszłości do katastrofy spowodowanej brakiem wody.

 

W poniedziałek (5 sierpnia br.) Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaprezentowało film reklamowy promujący kampanię społeczną pn. „Stop Suszy !” W filmie zagrał znany aktor Łukasz Nowicki, który został również jednym z ambasadorów akcji. Film zabiera nas do niedalekiej przyszłości, kiedy susze i braki wody stają się głównym problemem ludzkości. Film został nakręcony w postapokaliptycznym klimacie i już w pierwszych ujęciach widzimy zniszczoną zaporę w Dębem. W filmie pojawia się również most nad Wisłą w Nowym Dworze Mazowieckim. Akcja zachęca do oszczędzania i racjonalnego wykorzystywania zasobów słodkiej wody.

 

 

Problem suszy

Polska należy grona państwa o najuboższych zasobach wodnych w całej Unii Europejskiej. W okresach suszy na jednego mieszkańca Polski przypada zaledwie 1000 metrów sześciennych wody na cały rok. Jest to nawet 4 razy mniej niż w innych krajach europejskich. Duży wpływ na taką sytuację mają zmiany klimatu, które zachodzą w naszym regionie. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem marnowania wody i używania wody w nieracjonalny sposób. Między innymi ogródki możemy podlewać deszczówką, którą można zbierać w przygotowane pojemniki. Twórcy kampanii „Stop Suszy !” zwracają również uwagę na problem wyrzucania żywności. Przykładem może być zwykły bochenek chleba, na którego wytworzenia potrzeba na różnych etapach nawet 400 litrów wody.

Działania podejmowane w walce z suszami

Jednym ze sposobów przeciwdziałania zarówno suszom jak i powodziom jest system retencyjny – budowanie dużych zbiorników wodnych. Stabilizują one poziom wód w rzekach i wyrównują poziom wód gruntowych. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w ramach Programu Rozwoju Retencji zainicjowało między innymi budowę 30 nowych zbiorników wodnych, w tym 9 dużych. Inwestycje te realizowane będą przez Wody Polskie do 2027 roku. Dodatkowo w sierpniu br. ruszają konsultacje społeczne, które potrwają do lutego 2020 roku. Odbędą się one w 15 miastach w całej Polsce. Podczas spotkań przedstawiony zostanie projekt planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Plan ten ma się przyczynić do poprawy stanu gospodarki wodnej w naszym kraju. Prace nad tym projektem mają potrwać do 2020 roku, potem gminy otrzymają zalecenia co do działań, jakie należy podjąć w walce z suszą.