Powiat. Praca zdalna w urzędach. Jak działa administracja publiczna w powiecie legionowskim?

UM_Legionowo

Urząd Miasta Legionowo, fot. GP/kg (archiwum)

Dzisiaj (3 listopada) weszło w życie rozporządzenie wprowadzające pracę zdalną w urzędach i jednostkach samorządowych. Taki stan ma potrwać przynajmniej do 4 grudnia. Na tryb zdalny nie przechodzą sądy i prokuratury. Sprawdzamy, jak funkcjonują poszczególne urzędy w powiecie legionowskim.

 

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od dzisiaj (3 listopada) administracja publiczna, za wyjątkiem sądów i prokuratury, pracuje zdalnie. Wyjątkiem są sprawy, których tą drogą nie można załatwić. Chodzi tu zwłaszcza o funkcjonowanie wydziałów do spraw obywatelskich i Urzędów Stanu Cywilnego (USC) w urzędach gmin. Sprawdziliśmy, jak pracują poszczególne urzędy w powiecie legionowskim.

 

 

Urząd Miasta w Legionowie

Magistrat pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach między 8 a 16. Wizyta w urzędzie, a dokładnie w wydziale do spraw obywatelskich i USC, możliwa jest po wcześniejszym umówieniu się przez telefon. – Informujemy, iż w pierwszej kolejności będą obsługiwani mieszkańcy umówieni, pozostałe osoby będą obsługiwane w miarę możliwości i dostępności pracowników – dowiadujemy się ze strony internetowej miasta.

US i ZUS

Urząd Skarbowy (US) i Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Legionowie w zakresie bezpośredniej obsługi petentów pracują bez zmian. Na pracę zdalną przechodzą jedynie ci pracownicy, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z ludźmi.

Starostwo Powiatowe w Legionowie

W legionowskim starostwie obsługa interesantów zostaje utrzymana. Nie planujemy zamknięcia urzędu, a jedynie wprowadzamy zmiany i zasady, które pozwolą zachować ciągłość pracy – informują urzędnicy. Oznacza to, że wszystkie wydziały starostwa pracują normalnie, a obywatele mogą załatwiać swoje sprawy w biurze obsługi mieszkańców oraz w wydziałach obsługi i komunikacji, czy też architektury. W ww. jednostkach w jednym czasie może jednak przebywać  tylko tylu interesantów, ile jest stanowisk obsługi. – W budynku Starostwa Powiatowego w Legionowie swoje siedziby mają również inne instytucje – Powiatowy Urząd Pracy (PUP) w Legionowie, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB), Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (PSSE) i Powiatowy Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Wnioski i korespondencję kierowaną do tych podmiotów można zostawiać w urnach w holu głównym na parterze budynku. W razie konieczności pracownicy PUP, PSSE oraz PINB schodzą do interesantów na parter budynku. Zachęcamy do telefonicznego i mailowego kontaktu z wymienionymi jednostkami przed wizytą – dowiadujemy się ze strony internetowej powiatu legionowskiego

Urząd Miasta i Gminy w Serocku

Serocki magistrat przeszedł na pracę zmianową i zachęca petentów do załatwiania spraw przez telefon i internet. – Wdrożony system organizacji pracy, nie pozostaje niestety bez wpływu na szybkość załatwianych spraw – Nie dość, że dokumenty składane osobiście przez Państwa, muszą odleżeć odpowiednią ilość czasu, zanim trafią do dalszego obiegu, to także ograniczenie składu zespołu, pracującego w biurze powoduje, że w pierwszej kolejności są  – i przez najbliższy czas będą – załatwiane sprawy pilne – dowiadujemy się ze strony internetowej tej gminy.

Urzędy Gmin Jabłonna, Wieliszew i Nieporęt

Urzędy gmin Jabłonna, Wieliszew i Nieporęt w zakresie bezpośredniej obsługi klienta funkcjonują normalnie, rzecz jasna z ograniczeniami sanitarnymi. Interesanci proszeni są jednak o telefoniczne umawianie wizyt w urzędach. Dokumenty można wrzucać do urn wystawionych przed ich gmachami.