Wieliszew. Nowy cmentarz powstanie przy ulicy Podgórnej w Wieliszewie

cmentarz-podgorna-GP-am

Wieliszewscy radni 28 października podjęli uchwałę w sprawie budowy cmentarza w lokalizacji Podgórna II w Wieliszewie, fot. GP/am.

Wieliszewscy radni 28 października jednomyślnie podjęli uchwałę w sprawie założenia nowego cmentarza komunalnego w lokalizacji Podgórna II we wsi Wieliszew. Realizacja tej inwestycji będzie wymagała podniesienia terenu, przynajmniej w kilku wybranych fragmentach gruntu.

Zgoda sanepidu na cmentarz w lokalizacji Podgórna II w Wieliszewie

Władze gminy Wieliszew uzyskały już wszystkie opinie, niezbędne do założenia cmentarza komunalnego w lokalizacji Podgórna II we wsi Wieliszew. Wśród nich znalazła się ta najważniejsza, czyli zgoda na taką lokalizację obiektu wydana 6 października br. przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (PPIS) w Legionowie. W oparciu o uzyskane z innych urzędów konieczne zgody i pozwolenia, na ostatniej w tej kadencji sesji wieliszewskiej rady, zgodnie podjęto przedmiotową uchwałę.

Niezbędne jest podniesienie terenu

Tuż przed głosowaniem nad projektem uchwały w sprawie budowy cmentarza komunalnego przy ulicy Podgórnej w Wieliszewie, radni i obecni na październikowej sesji mieszkańcy gminy zapoznali się z prezentacją multimedialną, obrazującą kolejne etapy prac Urzędu Gminy (UG) Wieliszew nad stworzeniem w tym miejscu nowego cmentarza. Pokazano im także zdjęcia z realizacji innego cmentarza na Mazowszu, który podobnie jak w przypadku wieliszewskiej lokalizacji Podgórna II wymagał podniesienia terenu.

Dzięki podniesieniu terenu, na cmentarzu staną nawet duże rodzinne grobowce

Podniesienie terenu, niezbędne w niektórych miejscach do budowy cmentarza w tej konkretnej lokalizacji, zrealizowane zostanie dzięki ziemi, pochodzącej z wykopów pod nowe kwatery grobowe. Dzięki temu, gmina Wieliszew zaoszczędzi na kosztach wywozu tzw. urobku ziemi, który zawsze powstaje przy budowie cmentarzy w standardowych lokalizacjach. Co ważne, przed rozpoczęciem pochówków, ze względu na zróżnicowany poziom wód gruntowych nie będzie konieczne podnoszenie całego terenu nowego cmentarza. Władze gminy Wieliszew założyły, że w pierwszej kolejności wykorzystają teren z najgłębiej umiejscowionymi wodami gruntowymi i właśnie stąd wykopią ziemię pod przyszłe grobowce tylko do tzw. bezpiecznego poziomu. Wykopana ziemia posłuży im zaś do podniesienia terenów nowego cmentarza w wymaganych innych miejscach. Dzięki temu zabiegowi, nie powstanie obowiązek wykładania dna grobów warstwą szczelną, ponieważ spełniony zostanie warunek minimalnej 2,5 m głębokości do zwierciadła wody. Na nowym cmentarzu będzie można także zakładać głębokie, bo nawet 2,5 groby rodzinne. Będzie to z kolei możliwe, dzięki spełnieniu innego, ale też wynikającego z podniesienia terenu warunku zachowania minimalnej 0,5 m odległości między poziomem wody gruntowej, a dnem grobu.

Gmina skupuje grunty pod nowy cmentarz

Jeszcze podczas tej sesji (28 października), dokładnie w punkcie poświęconym wolnym wnioskom, poruszona została kwestia kosztów wykupu gruntów pod tą lokalizację cmentarza komunalnego. Obecnego na sali, właściciela jednego z tych gruntów, już nawet zaproszono do rozmów i negocjacji handlowych związanych z ich wykupem przez gminę Wieliszew.

Nie ma ryzyka skażenia wód Zalewu Zegrzyńskiego

Nowy cmentarz komunalny, na którym będzie możliwe zarówno kremowanie zmarłych, jak i tradycyjny ich pochówek, powstanie w lokalizacji Podgórna II w Wieliszewie, tuż po zakończeniu postępowania administracyjnego, związanego z projektowaniem i uzyskaniem pozwolenia na budowę. Taka lokalizacja cmentarza została już wcześniej uzgodniona m. in. z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Warszawie, które stwierdziło, że tak umiejscowiony cmentarz nie będzie stanowił żadnego zagrożenia skażenia okolicznych wód gruntowych i ich odpływu do Zalewu Zegrzyńskiego. Kierunek spływu wód gruntowych, z południowego wschodu na północny zachód nie spowoduje bowiem ich przemieszczania się w gruncie w kierunku oddalonego o blisko 3,5 km ujęcia wody.

Lokalizacja cmentarza zgodna z ustawą o chowaniu zmarłych

W sprawie lokalizacji cmentarza komunalnego w rejonie ulic Przedpełskiego, Podgórnej i Popiełuszki w Wieliszewie, tzw. opinię gazo-techniczną, określającą warunki gruntowo-wodne tegoż terenu już wcześniej opracowała stołeczna Pracownia Geofizyki i Geologii „Geo Geo” pod przewodnictwem mgr inż. Jerzego Radomskiego. W dokumencie tym, fachowcy jasno stwierdzili, że taka lokalizacja cmentarza spełnia 6 najważniejszych formalno-prawnych wymogów, zawartych w obecnie obowiązujących w kraju przepisach, ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959r. i 2 rozporządzeniach, szefów resortów gospodarki komunalnej z 1959r. i infrastruktury z 2008r.

Zmniejszona do 50 m strefa ochronna cmentarza

Cmentarz komunalny, który powstanie przy ulicy Podgórnej w Wieliszewie umiejscowiony zostanie na porośniętych samosiejkami terenach nieużytków i ugorów rolnych. Zlokalizowany on zostanie pod liniami energetycznymi, w sąsiedztwie toru kolejowego i pasa podziemnych rurociągów (w szerokości 60 m). W celu zmniejszenia do 50 m strefy ochronnej cmentarza, w jego najbliższe sąsiedztwo od strony ulicy Podgórnej, został już nawet doprowadzony wodociąg. Z kolei od strony toru kolejowego, strefa ochronna przyszłego cmentarza będzie mieściła się w pasie leżących tam rurociągów przemysłowych i drogi technologicznej. Zdaniem władz gminy Wieliszew, taka lokalizacja 50 m strefy ochronnej obiektu, w żaden sposób nie zablokuje rozwoju innej infrastruktury techniczno-urbanistycznej na działkach sąsiadujących z nowym cmentarzem.