Legionowo. Otwarcie szpitala na Piaskach! Oficjele podsumowują proces inwestycyjny

Otwarcie-szpitala-Legionowo-19.01.2022_03

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak (fot. GP/kg)

Filia Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) na legionowskich Piaskach właśnie została oficjalnie otwarta. Pierwsi pacjenci trafią tam w piątek, 21 stycznia 2022r. Oficjele podsumowują proces inwestycyjny.

Szpital wojskowy w Legionowie rozpoczyna działalność ponad pół roku wcześniej, niż zakładały plany powstania placówki. Pierwsi pacjenci zaopatrzeni tam zostaną w piątek, 21 stycznia 2022r. Lecznica będzie służyć mieszkańcom Legionowa i regionu oraz żołnierzom 18 Dywizji Zmechanizowanej, wojsk sojuszniczych i dwóch mazowieckich brygad obrony terytorialnej.

Poziomica jako symbol profesjonalnie wykonanej inwestycji

W środę, 19 stycznia 2022r. odbyła się uroczystość otwarcia szpitala w Legionowie. Lecznicę przy użyciu m. in. symbolicznej poziomicy otworzyli m. in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej i gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM przy ulicy Szaserów w Warszawie. Aby tradycji stało się zadość, placówkę też poświęcono. Błogosławieństwa dla jej przyszłych pacjentów i medyków zajmującym się nimi udzielili duchowni z kościoła garnizonowego w Legionowie. W uroczystości wzięli też udział m. in. medycy z właśnie otwartego szpitala, przedstawiciele legionowskich samorządów oraz przedstawiciele mediów.

Profil szpitala w Legionowie

5-piętrową filię WIM w Legionowie wyposażono w 90 łóżek dla pacjentów, 3 nowoczesne sale operacyjne oraz pracownie diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej. Wraz z początkiem 2022r. zostało w niej uruchomionych 6 oddziałów – kardiologiczny z pracownią hemodynamiki, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny, ginekologiczny i całodobowa izba przyjęć z 8-łóżkowym oddziałem obserwacyjnym, przeznaczonym dla pacjentów z nagłymi zachorowaniami. W szpitalu zatrudnienie znalazło aż 250 osób. Łączny koszt inwestycji wyniósł 160 mln złotych i został pokryty w całości z środków budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Funkcjonowanie szpitala nie będzie obciążeniem dla budżetu lokalnych samorządów i będzie rozliczane w ramach WIM.

Zdjęcia: Gazeta Powiatowa/kg

Kierownictwo legionowskiej lecznicy

Legionowską filią warszawskiego WIM pokieruje znany kardiolog, pułkownik Robert Ryczek. Pomagać mu będą ordynatorzy poszczególnych szpitalnych oddziałów- będą to doświadczeni lekarze, w większości związani z warszawskim WIM. Doświadczony oficer, lekarz oraz uczestnik misji wojskowo-medycznych związanych z pandemią koronawirusa w rejonie Lombardii we Włoszech i w USA Robert Ryczek dotąd był kierownikiem Oddziału Kardiologii Interwencyjnej i Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w WIM w Warszawie. Prawą ręką doktora Ryczka będzie radiolog podpułkownik Sebastian Czarkowski. Jednocześnie będzie on kierownikiem szpitalnej pracowni diagnostyki obrazowej.

W przeszłości bardzo szczegółowo opisywaliśmy profil działalności leczniczej szpitala WIM w Legionowie. Poniżej publikujemy odnośniki do wskazanych publikacji:

Legionowo. Szpital na finiszu. Placówką pokieruje wybitny kardiolog. Zobacz, kto jeszcze będzie nas leczył

Legionowo. Atak kolki żółciowej lub wyrostka robaczkowego? Chirurdzy ze szpitala w Legionowie Ci pomogą

Powiat. Jaki nowotwór zdiagnozujemy w szpitalu w Legionowie? Ujawniamy plany lecznicze nowej placówki

Szpital w Legionowie. Jak będzie zorganizowana i jak będzie funkcjonować placówka, która niebawem ruszy przy ul. Zegrzyńskiej

Koszt rocznej działalności szpitala w Legionowie to kwota około 34 mln zł. Czy samorządy wesprą placówkę zakupami sprzętu?

Powiat. Co z oddziałem ratunkowym w legionowskim szpitalu? Zawał serca wyleczą, ale udar mózgu tylko zdiagnozują

Powiat. Szpital w Legionowie będzie w systemie ratownictwa medycznego. To tu trafią pacjenci z zawałem serca