Legionowo. Podejrzenie zachorowania na gruźlicę u jednej z pracownic w ZSP nr 2. Szkoła pracuje normalnie

ZSP2

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum)

W związku z podejrzeniem zachorowania na gruźlicę u jednej z pracownic obsługi w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 (ZSP nr 2) przy ulicy Jagiellońskiej w Legionowie, osoby niezaszczepione przeciwko tej chorobie proszone są o monitorowanie swojego stanu zdrowia. Po zdezynfekowaniu pomieszczeń, w których przebywała podejrzana o zakażenie gruźlicą, szkoła pracuje normalnie.

Ryzyko przeniesienia gruźlicy na uczniów i nauczycieli jest niewielkie

Jedna z pracownic obsługi w ZSP nr 2 w Legionowie jest podejrzana o zachorowanie na gruźlicę. Jak zapewnia dyrekcja tej placówki, osoba ta nie miała bezpośredniego kontaktu ani z uczniami , ani z nauczycielami, a wszystkie pomieszczenia, w których przebywała zostały już zdezynfekowane. O podejrzeniu zachorowania na gruźlicę pracownicy wskazanej szkoły wie już legionowska inspekcja sanitarna.  – Po przeprowadzeniu wywiadu epidemiologicznego przez sanepid, stwierdzono, że ryzyko zakażenia pozostałych pracowników jest niewielkie – uspokaja szefostwo wskazanej placówki oświatowej.  – Szkoła pracuje normalnie – dodaje.

 

Apel do niezaszczepionych przeciwko gruźlicy

Z uwagi na zakaźny charakter gruźlicy, wszystkie niezaszczepione przeciwko tej chorobie osoby bywające w ZSP nr 2 w Legionowie proszone są o monitorowanie swojego stanu zdrowia. W Polsce szczepienia przeciw gruźlicy są obowiązkowe – szczepionki podawane są noworodkom tuż po urodzeniu. Jeśli z jakichś względów dziecko nie zostało zaszczepione na oddziale noworodkowym, szczepienie powinno być uzupełnione w jego pierwszym roku życia lub najpóźniej przed ukończeniem przez nie 15 lat.

Gruźlica wciąż groźna

Za raporty o zachorowalności na gruźlicę w Polsce odpowiada Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Z ostatniego takiego raportu wynika, że w 2018r. w Polsce zarejestrowano blisko 5,5 tysiąca zachorowań na gruźlicę, czyli o około 300 mniej, niż w 2017r. – Najwięcej zachorowań odnotowano u osób w wieku od 45 do 64 lat (45,2 procenta). Zachorowania na gruźlicę dzieci do 14 lat stanowiły 1,5 procenta ogółu zachorowań. U dzieci wykryto 61przypadków gruźlicy płuc i 20 przypadków gruźlicy pozapłucnej. Najczęstszą postacią gruźlicy pozapłucnej u dzieci była gruźlica węzłów chłonnych klatki piersiowej. Podobnie jak w latach poprzednich na gruźlicę częściej chorowali mężczyźni – 71,3 procenta ogółu zachorowań. Więcej zachorowań na gruźlicę odnotowano w miastach (przeszło 3,3 tysiąca), niż na wsiach (prawie 2 tysiące). Przypadki gruźlicy u cudzoziemców stanowiły 2,3 procenta wszystkich zachorowań – to szczegółowe ogólnopolskie dane za 2018r. Gruźlicę w powiecie legionowskim monitoruje również legionowska inspekcja sanitarna. Z jej danych wynika, że w 2016r. w powiecie legionowskim odnotowano 10 przypadków gruźlicy, w 2017r. tych zachorowań było 27, w 2018r. 38, a w 2019r. 27.