Legionowo. Wykrywacz kłamstw w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2

IMG_5912

Klasa 3a miała okazję spotkania się ze specjalistą Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego panem Dariuszem Jerzewskim, biegłym sądowym w zakresie badań wariograficznych (poligraficznych) oraz klasycznych badań dokumentów (bada pismo ręczne i podpisy). 

Kryminologia i kryminalistyka – czy to tylko zabezpieczanie śladów?

Na filmach zawsze widzieliśmy, że technik przyjeżdża na miejsce zbrodni, robi kilka zdjęć, szuka śladów i jedzie do domu. Otóż okazało się, że jest to bardziej skomplikowany proces. Nasz gość dokładnie ukazał nam – młodym ludziom – jak fascynujące może okazać się to zadanie. Zaciekawił nas opowieściami o kilku sprawach z przeszłości. Dzięki badaniom kryminalistycznym można znaleźć winnych lub uratować życie niewinnym ludziom. Opowiadał wyłącznie o swojej pracy, a zaciekawił każdego, nawet największych buntowników.

Nieomylne urządzenie

Aby zaznajomić nas z jednym z badań, pokazano nam wariograf, czyli wykrywacz kłamstw. Wytłumaczono nam, jak on działa i dlaczego się z niego korzysta. Otóż są badane trzy rzeczy: tętno, rytm serca i potliwość skóry. Pan Dariusz zaprosił jedną z naszych koleżanek do wzięcia udziału w badaniu wariograficznym. Na początku każdego badania trzeba zadać pytania kontrolne. Można zobaczyć, jak reaguje organizm, gdy ktoś kłamie lub gdy mówi prawdę. Właśnie dzięki tym pytaniom wariografu nie da się oszukać. – Gdy pan podłączył mnie do kabli, byłam kompletnie przerażona całą aparaturą, choć przecież to była tylko zabawa. Pan zadawał pytania, na które musiałam odpowiadać. Od razu było widać, kiedy skłamałam! – mówiła potem Daria..

 

Wsparcie dla uczniów

Wizyta doświadczonego człowieka pomogła nam rozjaśnić wybór, jaki przed nami stoi. Musimy wybrać drogę, którą pójdziemy w przyszłości, a nie dla każdego jest to łatwa decyzja. Pan Dariusz polecił i rekomendował nam swój zawód jako ciekawy i wart uwagi. Niektórzy z nas zostali przekonani i już wiedzą, że będą brali pod uwagę zagadnienia związane z kryminalistyką. To były dwie godziny frajdy z akcentem dydaktycznym.
Łukasz Pacocha i Patryk Werner