Modernizacja SUW Łajski

52044a321b6bd.jpg

III Parcela to miejsce, które do tej pory było jednym z ostatnich jeśli chodzi o uzbrojenie terenu w infrastrukturę techniczną. Rozbudowa Osiedla Młodych, pojawiające się coraz to nowe bloki mieszkaniowe oraz pojawiające się nowe domy to sygnał, źe równieź w tym rejonie miasto zaczyna się oźywiać. Według planu zagospodarowania miejscowego są tu działki przeznaczone pod przemysł lekki, które z pewnością zostaną zagospodarowane przez prywatnych inwestorów. W przyszłym roku Urząd Miejski Legionowo zamierza wybudować przy ulicy Suwalnej kolejny blok mieszkalny oraz utwardzić ulicę Kruczą i Projektową. Ekspansja ta jest moźliwa m. in. dzięki wodociągom z PWK.

By rejon ten mógł nadal się rozwijać, konieczne jest zapewnienie niezawodnych dostaw bardzo dobrej jakości wody, co oznacza modernizację i rozbudowę stacji uzdatniania wody. Ponad 4 miliony złotych – tyle potrzeba by sprostać inwestycji dotyczącej poprawy warunków funkcjonowania stacji uzdatniania wody na tym terenie. Powstała ona w latach 70-tych, kiedy budowano Mazowiecki Kombinat Budowlany i cały kompleks przemysłowy czyli Inźynierię, Kombinat Instalacji Sanitarnych, Bistyp i inne fabryki.

Pierwsze kroki do wody
W 2011 roku rusza I etap zaplanowanej modernizacji kolejnych obiektów Przedsiębiorstwa Wodociągowo Kanalizacyjnego, czyli przebudowa i rozbudowa Stacji Uzdatniania Wody Łajski w Legionowie. PWK opracowało dokumentację dla SUW Łajski pod kątem niezaleźności zasilania systemu tej części Legionowa i zastosowania nowoczesnych technologii. 40-letnia stacja jest w złym stanie technicznym i wymaga modernizacji. Konieczna jest wymiana armatury oraz systemów sterowania. Technologia, którą w minionych czasach zastosowano jest równieź przestarzała. Trzeba wykonać niezaleźny system zasilania poprzez budowę stacji transformatorowej oraz wykonać drugi niezaleźny poprzez zakup agregatu prądotwórczego, co pozwoli na stały dostęp do energii elektrycznej stacji uzdatniania oraz pomp głębinowych. Obiekt będzie pracował w systemie SZR co oznacza automatyczne przełączanie zasilania obiektu.
PWK wykonało projekt, aplikowało o środki na ten cel szukając dofinansowania z WFOŚiGW i uzyskało pozwolenie na budowę. W połowie bieźącego roku zorganizowano przetarg i został wyłoniony wykonawca – KREVOX Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o o. z Warszawy.

Znależć 4 miliony
Wskutek intensywnych zabiegów Zarządu PWK o środki finansowe, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska udzielił niskooprocentowanego kredytu w wysokości 3,5 mln zł. Równieź Prezydent Miasta Legionowo uznał, źe inwestycja ta jest tak istotna, źe obiecał wsparcie finansowe w tym zakresie. Konieczność dofinansowania tego terenu jest waźna. Jest to jedno z niewielu miejsc w Legionowie, które jeszcze nie zostało całkowicie zabudowane. Jednak patrząc na mapę zauwaźamy, źe rejon ten zaczyna oźywać. Rozrastające się miasto potrzebuje sprawnego systemu wodociągowego, zwłaszcza, źe niedaleko znajduje się teren cmentarza. Obszar nekropolii objęty jest nadzorem dotyczącym regulacji stosunków wodnych oraz posiada określone prawem wytyczne dotyczące zabudowy mieszkalnej. Stąd rozbudowa sieci wodociągowej jest dla III Parceli koniecznością.

Lifling
W odnowionej stacji zostanie zastosowany nowoczesny system uzdatniania wody firmy CULLIGAN. Proces uzdatniania będzie całkowicie automatyczny, stacja będzie bezobsługowa. Równieź zbiorniki wody, które do tej pory były traktowane, jako źelazny zapas równieź muszą zostać zmodernizowane. Zostaną one wyłoźone specjalną, mineralną okładziną, a elementy stalowe będą wymienione na stal nierdzewną. Stacja dostanie nowoczesną armaturę, klapy zwrotne i automatyczne zawory. Przesył sygnałów pracy stacji zostanie przekazany do Centralnej Dyspozytorni na SUW Jagiellońska.

System dla bezpieczeństwa
Docelowo po zmodernizowaniu stacji, zostanie ona w przyszłości połączona z innymi trzema stacjami w jeden system. Wzmocni to bezpieczeństwo wszystkich uźytkowników. Obecnie PWK posiada 4 stacje uzdatniania wody, jedną na terenie CSP, drugą przy ulicy Jagiellońskiej, trzecią na ulicy Sikorskiego i czwartą na Piaskach. W przyszłym roku PWK planuje połączenie dwóch najbliźej leźących stacji uzdatniania, czyli CSP i Piaski. Co oznacza to dla Legionowa? Kaźda stacja, która jest niezaleźna od innych, po modernizacji polegającej na spięciu ich w 1 system będzie mogła zasilać wodą inne obszary miasta Legionowo, czyli przejąć obowiązki tej stacji, która uległa awarii. Cały system powinien być gotowy w ciągu najbliźszych 4 lat.
iw