Kierunki rozwoju Legionowa: Więcej bloków i troska o zieleń – ruszają konsultacje

os-sobieskiego-dzialka-blok

Osiedle Sobieskiego (fot. GP/ms)

Dziś (14 sierpnia) w legionowskim ratuszu do wglądu publicznego wyłożony zostanie projekt nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (SUiKZP) miasta.

Wszyscy legionowianie w trwających do 24 września konsultacjach społecznych będą mogli wnosić własne pisemne uwagi, co do kierunków polityki przestrzennej obranej w mieście.

Dyskusja przestrzenna z urbanistami

Nowe studium wraz z prognozą oddziaływania na środowisko opracował zespół 5 projektantów pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. arch. Krystyny Gruszeckiej. Szczegóły ich pracy będzie można poznać osobiście w legionowskim ratuszu lub na stronie internetowej miasta www.bip.legionowo.pl. Ponadto, w zaplanowanej na 2 września dyskusji publicznej nad nowym studium, fachowcy tworzący ten dokument jeszcze raz wyjaśnią legionowianom, dlaczego w mieście wybrano taką, a nie inną politykę przestrzenną.

Czy legionowianie będą mieli uwagi?

Pisemne uwagi do nowego studium przyjmowane będą do 24 września. Potem trafią pod analizę twórców dokumentu planistycznego dla kierunków samorządowej polityki przestrzennej. Na koniec rozpatrzy je prezydent Roman Smogorzewski, zaś o prawomocnym jego kształcie ostatecznie zdecydują legionowscy radni. – To ważne, aby jak najwięcej mieszkańców zabrało głos na temat studium. Dokument wpływa bowiem na dalszy rozwój Legionowa – podnoszą zarówno urbanistyczni spece, jak również mieszkańcy wraz z samorządowcami. – Jeżeli ktokolwiek chciałby dokonać zmian w przeznaczeniu swoich terenów zawsze musi złożyć wniosek w gminie z prośbą o ujęcie tego w nowym studium – radzi jeden z lokalnych pośredników w obrocie nieruchomościami.

Studium nie decyduje o funkcji danego terenu

Każde studium tworzone jest w oparciu o obowiązujące dokumenty rządowe, regionalne oraz lokalne. Nie będąc aktem prawa miejscowego, nakreśla jednak kierunki rozwoju danego samorządu. Jest bowiem podstawą opracowania bardziej szczegółowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp) decydujących o konkretnych funkcjach poszczególnych obszarów w mieście. W opracowanym studium wskazano elementy, na których w najbliższych latach muszą skoncentrować się rządzący Legionowem, aby nie stracić żadnej z szans do dalszego rozwoju miasta.

Dogęszczenie spółdzielczych osiedli?

Ze względu na przewidywany bardziej dynamiczny, niż wynikałoby to z prognoz demograficznych, rozwój terenów mieszkaniowych w Legionowie, w projekcie studium dopuszczono budowę nowych wielorodzinnych bloków na wolnych działkach w sercu miasta oraz na osiedlu Piaski. Zalecono nawet dalsze dogęszczanie 2 spółdzielczych osiedli – Jagiellońska i Sobieskiego. Z kolei domy jednorodzinne mają wyrastać głównie w północno-zachodniej i we wschodniej części Legionowa, gdzie priorytetem miejskim stał się m. in. dalszy rozwój wodociągowej i kanalizacyjnej sieci. W aż 4 leżących tu legionowskich dzielnicach, III Parceli, Przystanku, Bukowcu C i na Grudziach, w nowym studium wręcz nakazano realizację powyższych inwestycji.

Rehabilitacja wojskowych koszar?

W wyznaczonym między ulicami Piłsudskiego, Jagiellońską, Sowińskiego i Sobieskiego  centrum miasta skoncentrowano większość publicznych usług zdrowia, oświaty, kultury i administracji. Nowe studium pozwala również na tzw. rehabilitację byłych koszarowców wojskowych w centrum miasta i na legionowskich Piaskach, ale tylko w sytuacji utracenia przez nie statusu tzw. terenów zamkniętych 65.

Troszczą się o drzewa i kolory budynków w mieście

Przewidując intensywniejszy rozwój terenów wypoczynkowych i rekreacyjnych, zobowiązano legionowskich włodarzy do zaostrzenia przepisów regulujących wycinkę drzew i wielkości powierzchni tzw. biologicznie czynnych. Ich uwagę zwrócono również na doprecyzowanie w mpzp kolorystyki zewnętrznej budynków, formy i spadków ich dachów do architektury już istniejącej w danej okolicy.

Bezkolizyjne przez tory

Według zapisów nowego studium, władze Legionowa będą chciały poprawić komunikację zbiorową w mieście, dzięki budowie m. in. dworca autobusowo-kolejowego, dodatkowych parkingów przy cmentarzu komunalnym i Trasy Mostowej. Skupią się też na eliminacji barier przestrzennych tworzonych obecnie w mieście, przez m. in. tory kolejowe i przecinającą je drogę krajową (DK-61). Powstać mają dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych dogodne piesze połączenia pomiędzy poszczególnymi miejskimi dzielnicami. Ważnym postawionym przed nimi zadaniem przez nowe studium jest też zapewnienie bezkolizyjnych przejazdów i przejść przez linię kolejową.