10 artykułów, które najbardziej poruszyły w 2013r.

najczesciej-komentowane-2013

Kończący się rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń. Samorządy zrealizowały wiele inwestycji, powiatem wstrząsnęły skandale związane z procesem wójta Gminy Nieporęt, radnym prowadzącym lekcje po alkoholu, czy historia byłego księdza z kościoła garnizonowego w Legionowie, którego sprawa o gwałt, pedofilię i namawianie do usunięcia ciąży trafiła w grudniu na wokandę sądu.

My sprawdziliśmy, które tematy wywołały największą dyskusję wśród czytelników portalu Gazety Powiatowej. Na jakie tematy wyrażaliście najczęściej swoją opinię.

1. Wypadek w Józefowie pod Legionowem

27 kwietnia 2013 roku rozpędzone audi wypada z ul. Strużańskiej. Auto z ogromną siłą uderza w drzewo. Na miejscu ginie pasażer auta, 20 letni mieszkaniec gminy Nieporęt.

2. Wypadek na obwodnicy Jabłonny

17 października doszło do tragicznego wypadku na obwodnicy Jabłonny.

W auto jadące od strony Warszawy uderza kierowca osobówki. Potężny niemiecki suv koziołkuje. Ginie młoda kobieta i jej nienarodzone dziecko. Wydarzeniem wstrząśnięci są mieszkańcy całego powiatu legionowskiego. W pogrzebie uczestniczą rzesze legionowian. Władze zapowiadają kontrolę skrzyżowania, na którym regularnie dochodzi do zdarzeń drogowych. Pod koniec roku następuje modyfikacja organizacji ruchu przed skrzyżowaniem obwodnicy i ul. Brzozowej w Jabłonnie.

3. Konflikty w Legionovii

Przez cały rok narastał konflikt związany z zarządzaniem legionowskim klubem piłkarskim. W marcu dochodzi do walnego zebrania członków KS Legionovia. Co prawda ówczesny prezes Janusz Gębarowski zostaje na swoim stanowisku, ale wkrótce kończy mu się kadencja i zostaje zastąpiony przez Janusza Głogowskiego. Pod koniec roku nowy prezes zwalnia z klubu trenera Papszuna.

4. Wysokie wody gruntowe – kabaretowa komisja

W 2012 roku mieszkańcy powiatu legionowskiego cierpieli z powodu wysokiego stanu wód gruntowych. Na początku stycznia w gm. Jabłonna powołana zostaje doraźna komisja do spraw podtopień. Prace komisji przypominają jednak bardziej kabaret. Pierwszą opinią komisji złożonej z samorządowców i mieszkańców gminy jest zakwestionowanie analiz ekspertów…

5. Wycinka lasu w Jabłonnie

Wielką dyskusję znowu w gm. Jabłonna wywołał spór pomiędzy obecnymi właścicielami działek leśnych w Jabłonnie a mieszkańcami, którzy chcieliby utrzymania leśnego charakteru nieruchomości. Ostatecznie w studium, które stało się zarzewiem konfliktu, ustalono, że nie będzie wycinki drzew.

6. Referendum Jabłonnie

Jesienią 2013 roku SIL Legionowo próbował zorganizować referendum w sprawie odwołania wójt Olgi Muniak. Nie udało się zebrać wymaganej pod wnioskiem liczby podpisów.

7. Protest w Legionowie

3 lipca mieszkańcy Legionowa idący ul. Piłsudskiego widzą transparenty o proteście. Mieszkańcy pobliskiego bloku „0” sprzeciwiają się likwidacji trawnika przed ich oknami. Okazuje się, że ani władze miasta, ani SMLW nie rozmawiały z mieszkańcami bloku przed rozpoczęciem inwestycji. Ostatecznie na Piłsudskiego w miejscu protestu powstał parking.

8. Władze Legionowa likwidują najlepszą bibliotekę

2013 rok, to także liczne dyskusje dotyczące losów biblioteki przy Sowińskiego w Legionowie. Od 2012 roku władze miasta próbowały zlikwidować placówkę. W 2013 roku zorganizowano szereg spotkań, podczas których starano się odwieść władze miasta od tego kiepskiego pomysłu. W sprawę ratowania biblioteki zaangażowali się czytelnicy i część samorządowców – głównie z Rady Powiatu Legionowskiego. Ostatecznie placówkę ma przejąć Starostwo Powiatowe, jednak jakie będą efekty zmian, przyjdzie nam jeszcze poczekać.

9. Starości pozywają internautę z Chotomowa

Starosta legionowski Jan Grabiec i wicestarosta Robert Wróbel pozwali do sądu za wpisy w internecie mieszkańca Chotomowa, byłego kolegę partyjnego Janusza Karmela. Proces budzi szereg wątpliwości, zwłaszcza co do sposobu jego finasowania oraz samej zasadności pozwu. Być może na wiosnę Sąd Rejonowy w Legionowie wyznaczy dozwolone zasady krytyki samorządowców w interecie?

10. Wójt, radni i sołtysi z Wieliszewa z większymi wynagrodzeniami.

Dużo komentarzy wywołały uchwalone jeszcze w grudniu 2012 roku zmiany uposażeń dla samorządowców z Wieliszewa. Podniesiono wynagrodzenia osób pracujących dla jednostki administracyjnej z Wieliszewa.